Przeskocz do treści

Ohydni egoiści?

Tak często znajduję się na rozdrożu. Tak często nie wiem, którą drogą pójść, jak się zachować, jaką podjąć decyzję. Zdając sobie sprawę z działania „efektu motyla”  wiem, że którakolwiek z wybranych przez mnie opcji wpłynie globalnie na całe moje życie, może nawet na życie moich najbliższych. W ilu z podjętych przeze mnie decyzji  kierowałam się ich właśnie dobrem, a w ilu egoistycznie tylko swoim? W tym drugim przypadku większość z nas , jak przypuszczam, może wyliczyć jedynie niewielki odsetek.

Egoizm budzi w nas odrazę. Odrazę do siebie samych, odrazę w stosunku do innych, kiedy go zauważamy. Osądzamy egoistów. Może nawet nie ufamy egoistom.

Egoiści dbają o swoje dobro. Dbają o swoje dobre samopoczucie. Dbają o swój komfort. O swój sen. O swoje zdrowie. O zaspokojenie własnych potrzeb życiowych, dających im poczucie bezpieczeństwa w strefie życia w jakiej się znajdują.

Jolka jest egoistką. Wbrew rodzicom wyszła za Jacka. Rodzice go nie lubią. Nie liczyła się z ich zdaniem. Jest krnąbrną dziewuchą. Kogo oni sobie wychowali?  Egoistkę.

Magda to chodzący szczyt egoizmu. Nie chciała zamienić się na termin urlopu. Ewa wie, że Magda nie ma żadnych planów wyjazdowych, będzie w domu. Co jej za różnica w związku z tym, czy  tydzień później, czy wcześniej. A Ewie zależało. Magda to ohydna egoistka.

Maciej nie chciał zadzwonić do żony kumpla, kiedy ten go o to poprosił, żeby powiedział jej, że we wtorek po robocie byli razem na piwku. To nie miało co prawda miejsca, ale taka tam drobna, kumpelska przysługa, to przecież nic takiego. Maciej odmówił. Ignorant i egoista.

Egoiści są wyspani. Egoiści mają swoje plany i się ich trzymają. Nie wychodzą ze swojej strefy komfortu, chyba że na własne „misiechce”. Egoiści są zdrowsi. Egoiści są silni psychicznie.

Czy naprawdę być egoistą to zawsze oznacza bycie okrutnym, krzywdzącym innych człowiekiem?
Czy jest to po prostu szacunek do siebie samego, szacunek do swojego życia, swoich planów, swoich poglądów?

Takie rozdroże mnie dzisiaj nachodzi. I wielka chęć skrętu w kierunku „JA”.

Wiedźma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *